Medicul care ar fi anesteziat-o pe Monalisa Liuba a fost arestat. Decizia familiei privind ancheta: „O să trimitem probe biologice ale cadavrului în România. Nu putem cunoaște...”

.

Cazul decesului Monalisei Liuba, o femeie de afaceri de 35 de ani din Republica Moldova, este departe de a fi rezolvat. Familia are îndoieli cu privire la desfășurarea anchetei din Chișinău și a transmis, prin intermediul avocatului, că vor fi trimise probe biologice și în România. Între timp, Ecaterina Maniuc, medicul care i-ar fi admnistrat anestezia generală, a ajuns în arest preventiv pentru 30 de zile.

CITESTE TOATA REVISTA VIVA! DE DECEMBRIE, GRATIS, AICI!

Tragedia a avut loc pe 30 ianuarie, într-un salon de înfrumusețare din Chișinău. Monalisa Liuba, în vârstă de 35 de ani, a ajuns acolo pentru o procedură de remodelare corporală. Decesul a survenit la câteva ore după administrarea anesteziei generale. Autoritățile din Republica Moldova au deschis o anchetă pentru a clarifica circumstanțele acestei tragedii, însă familia victimei a exprimat îngrijorări legate de desfășurarea investigației.

monalisa-liubaamonalisa-liubaa

Citește și: Tratamentul Morpheus8 nu exista în salonul de înfrumusețare unde a murit Liuba Monalisa. Cauza decesului afaceristei în vârstă de 35 de ani

Citește și: Filmul evenimentelor din ziua în care Liuba Monalisa, femeia de 35 de ani din Chișinău, a murit într-un salon de înfrumusețare. Ce descoperire șocantă a făcut soțul ei, Roman Babițchi: „Aveau pete de sânge pe….'

Citește și: Cum arăta Ilie Bolojan în tinerețe. Președintele interimar al României avea mustață și altă tunsoare

Citește și: Manelistul Cocoș de la Călărași, obligat în instanță să restituie avansul de 4.000 de euro primit pentru a cânta la un botez din Buzău, unde nu s-a prezentat. Ce daune trebuie să plătească

Medicul care ar fi anesteziat-o pe Monalisa Liuba a fost arestat

Ecaterina Maniuc, medicul care i-ar fi făcut anestezia generală Monalisei Liuba, se află în arest preventiv pentru 30 de zile. În cursul zilei de marți, aceasta a invocat probleme de sănătate și a fost transportată la spital, deși penitenciarul era dotat cu propria unitate medicală. După ce a fost supusă unor investigații, a fost adusă înapoi și va continua să își execute perioada de arest preventiv.

„Inițial, am prins puțină încredere, am crezut că au pornit totuși lucrurile, însă astăzi avem deja o altă surpriză. Persoana căreia i-au fost aplicate 30 de zile de arest, cumva misterios, a fost scoasă din Penitenciarul nr. 13 și dusă la spitalul de salvare. Din nou ne ridică niște semne de întrebare foarte mari, pentru că evident asemenea chestiuni nu sunt admisibile oricărei persoane care nimerește la 13. De ce dumneaei beneficiază de asta? Ce s-a întâmplat? A murit și au dus-o la salvare? De ce anume trebuia dusă la spitalul de salvare când Penitenciarul 13 are spitalul lui?', a afirmat Oxana Ivanov, avocata familiei, pentru Cancan.

Reprezentantul legal al familiei a mai menționat că Ecaterina Maniuc a fost transportată la spitalul unde a lucrat, iar medicii de acolo ar fi încercat să o ajute.

„Avem mesaje de la oameni cum că spitalul de salvare din Chișinău încearcă să o ajute pe această doamnă doctor, o persoană cu funcții înalte, care anterior a activat în cadrul spitalului și deține o oarecare influență asupra evenimentului', a precizat avocata Oxana Ivanov.

Decizia familiei în privința anchetei

Din cauza îndoielilor privind evoluția anchetei din Chișinău, familia Monalisei Liuba a decis să trimită probe biologice într-o țară membră a Uniunii Europene. S-a ales România, urmând ca specialiștii în medicină legală să analizeze probele pentru a stabili cauza morții.

„O să transmitem probele biologice ale cadavrului în România. Încercăm să contăm pe profesionalismul și corectitudinea medicilor legiști din altă țară', a declarat avocata familiei pentru sursa citată anterior.

„Până în prezent, nu avem expertiza medico-legală, nu putem cunoaște ceea ce a avut loc în cabinetul așa-numit cosmetic sau clinică, deși este o frizerie obișnuită, un salon, unde ar trebui să se presteze cu totul alte servicii', a mai spus Oxana Ivanov.

Sursa foto: Facebook

 
Cel mai nou VIDEO

Google News Urmărește-ne pe Google News

Citește în continuare
Biografiile Vedetelor
Fii la curent cu tot ce se întâmplă cu vedetele tale favorite

Află totul despre vedetele din România, dar și despre celebritățile internaționale: biografii, carieră, filmografie, discografie si viață personală.

Revista VIVA!
Revista VIVA!
Abonează-mă la newsletter Abonează-mă
Buton